Телефон: 0(50) 3444115facebook.com/M.Danevich

Ба́йкове кла́дови́ще

Байкове кладовище — кладовище у Голосіївському районі Києва (вул. Байкова, 6), пам'ятка історії та культури: одне з найстаріших у місті, ховати тут почали ще 1834 року. Площа — 72,47 га.

 Ба́йкове кла́дови́ще

Схема кладовища 

Кладовище було закладене для поховання православного, лютеранського і католицького і віросповідань на відокремлених частинах. Кожна з частин мала свою каплицю.

У 80-х роках ХIХ століття цвинтар було розділено і розширено, виникло два Байкових — «Старе» кладовище ліворуч від дороги і «Нове», де ховали з 80-го року.

«Нове» огороджене кам'яною стіною, яка має входи-брами, стилізовані під церкву, костел і кірху. В 1884 році на його території збудовано кам'яну Вознесенську церкву . 

На території Байкового кладовища розташовано біля двадцяти старих склепів. Сьогодні склепи знаходяться у надзвичайно занедбаному стані. На деяких збереглися написи, але всі усипальниці розкриті та пограбовані. Існує версія, що в склепах люди ховалися під час війни. Пізніше вони слугували притулками для безхатченків. 

З 1975 року вище Байкового кладовища діє крематорій, який було спроектовано архітектором Авраам Мілецьким, а з 1983 року існує колумбарій

Джерела:

 • "Байкове кладовище." Вікіпедія, . 10 бер 2010, 10:09 UTC. 13 бер 2010, 10:31
 • Байкове кладовище. Сайт «Інститут україники».  

 

“Байковий некрополь”

У цій книзі київський дослідник Віктор Жадько розповідає про долю і місце останнього спочинку видатних українців.   

Людина живе доти, доки про неї пам’ятають. На жаль, ми, українці, маємо великий борг перед предками, імена яких то виринають із забуття, то знову їх замовчують, залежно від політичних віянь часу. Кандидат філософських наук Віктор Жадько у своїй книзі “Байковий некрополь” розповів про корифеїв театру, музики, кіно, письменників, видатних лікарів та конструкторів, похованих на головному київському меморіалі. Із записником у руці та фотокамерою Віктор Олексійович обійшов усю територію цього кладовища, фіксуючи на плівку надгробки, скульптури, усипальниці та каплиці. У збірці згадано понад 270 персоналій, вміщено 300 фотографій, зроблених автором...

— Це перше в Києві видання, у якому так широко, та ще й з ілюстраціями, представлено історію відомого некрополя на Байковій горі,— високо оцінила роботу українського дослідника києвознавець, історик Лідія Пономаренко.— Віктор Олексійович зробив те, що повинна була забезпечити держава.

Минулого тижня в Колонній залі на Хрещатику, 36 Віктор Жадько презентував “Байковий некрополь”. На зустріч із письменником завітали поет Вадим Крищенко, професор Анатолій Погрібний, студенти педагогічного університету імені Михайла Драгоманова. Книгу високо оцінила церква — Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет нагородив пана Жадька медаллю святого Миколи Чудотворця. Письменник також дістав подяку Київського міського голови Олександра Омельченка, а Міністерство освіти і науки за значний внесок у розвиток української культури присвоїло дослідникові звання “Освітянин року-2004”.

За однією з версій, прізвище родини Байкових походить від назви карпатських бойків

Див. докладніше:

 • Жадько В. О. Байковий некрополь" – науковий довідник. –К.: Вид-во "Павлушка", 2004.-342с.

 

Віктор Жадько: Байковий некрополь
Культ предків в усі часи шанувалися на українській землі. Історія людських поховань настільки ж стара, як і саме людство. Життя і смерть завжди йшли поруч, як і добро зі злом. Тисячі років зберігалося незмінне ставлення до смерті, покірність долі та природі.
Однак, завжди в українців могили вважалися шанованим місцем, до якого не заростала дорога, недарма ж у народів різних віросповідань розвинений культ померлих...

Написання пропонованого історичного фотоілюстрованого Довідника "Байковий некрополь", продиктовано не просто випуском чергової книжки про головний некрополь держави, а насамперед - потребою початку благородної справи - каталогізацію поховань визначних особистостей, потребою узагальнити дані про Байковий некрополь і зафіксувати у фотографіях пам'ятники, надгробки, каплиці та місця поховань відомих особистостей.

Дизайн видання "Байковий некрополь" вражає продуманістю кожної деталі видання, оригінальним розміщенням світлин. Варто взяти Довідник у руки, перегорнути сторінку - другу й вже не відірвешся, аби не закрити останню.

Щиро, з довірою і повагою до написаного, без будь-якого сумніву чи докору, але болісно і сердечно автор розповідає у розділі "Одвічний борг нашої шани" про те, що полонило його серце і спонукало написати та випустити дане видання. А далі ваша, читачу, думка, покорена автором, простує сторінками видання та долями відомих особистостей і ви вже зрозуміли: немає сумніву - таке видання унікальне. Свідомо заначаєте: розповідь йде, за великим рахунком, про головне в суті людській - про шану тих, хто відійшов у вічність і своєю працею возвеличив Україну, незалежно від нації чи місця проживання. Саме пам`ять про них і робить нас духовно багатими (чи не дуже), визначає громадянську позицію та місце в житті. Це та Голгофа, яка творить і має! - людину людиною, особистістю, патріотом.

Вперше показано не лише фотографії символічних пам'ятників, наприклад - Є.Плужника, В. Підмогильного, В.Блакитного, Г.Епіка, місце поховання М.Міхновського, батьків О.Довженка, а й виписано маловідомі історії та факти про велику працю, нелегке буття та велич діянь для українського народу похованих тут особистостей, про їхні останні дні на цій грішній землі: Л.Українки, А.Лебединцева, О.Русова, О.Вишні, Ю.Яновського, М.Заньковецької, М.Садовського, М.Лисенка, І.Нечуя-Левицького, Г.Нарбута, Є.Патона, С.Олійника, О.Гончара, М.Грушевського, О.Петрусенко, В.Кричевського, Б.Гмирі, І.Кавалерідзе, В.Стуса, О.Тихого, І.Світличного, Г.Тютюнника, М.Руденка, Я.Стецько, М.Вінграновського, В.Плюща, М.Миколайчика, М.Амосова, А.Москаленка і багатьох інших, незалежно від фаху та національності ("Байковий некрополь" - це 250 сторінок тексту, 270 персоналіїв, близько 300 - фотографій каплиць, надгробків та пам'ятників, які автор зробив сам, видання із прекрасним дизайном та поліграфічним виконанням).

У Довіднику вперше вміщена вся історія Байкового кладовища, каплиць, Вознесенської церкви, надруковані карти тієї місцевості, називаються прізвища деяких особистостей, могили яких, на жаль, не збереглися.

 • Жадько В. О. Байковий некрополь" – науковий довідник. –К.: Вид-во "Павлушка", 2004.-342с.

Останні новини

 • Місто Київ прекрасне, місто щасливе. Над розлитим Дніпром, весь у зелені каштанів, весь у сонячних плямах ...

  Михайло Булгаков

 • Київ-колиска Святої віри наших предків, разом з цим, перший свідок їх громадянської самобутності

  Микола I

 • Петербург - молоде місто, Москва - старе, але Київ - вічне місто. Це - «Північний Рим»

  Оноре де Бальзак.

 • Багато бачив у містах парків і садів, але вперше потрапив в місто-сад

  Шарль де Голль

 • Туди, туди, в Київ. У древній, прекрасний Київ. Він наш, він не їхній, чи не так?

  Микола Гоголь

НЕБЕСНА СОТНЯ

Наші іменинники

Мої контакти

Адреса:
03040 м. Київ, а/с №167

    Моб.:  0(50) 3444115
                0(50) 3114038
    Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
    Web: http://danevich.kiev.ua
    facebook: facebook.com/M.Danevich

Я у мережі

RSS Twitter Facebook Vimeo Skyp
Top of Page