Телефон: 0(50) 3444115facebook.com/M.Danevich

Лиса Гора — історична місцевість Києва. Розташована на південний захід від Видубичів на правому березі річки Либідь, між місцевостями Телички, Саперна Слободка,  і Багринова Гора. До неї прямують вулиці Лисогірська і Жигулівська. 

Лиса Гора (рос. Лысая Гора) 

За часів Київської Русі на Лисій Горі проводили свої обряди язичники. Це урочище мало велике духовне значення. Лиса Гора була одним з головних святих місць після насильного насадження християнства. Говорять, що князь Володимир частенько тут ганявся за тими, хто "…оскверняху землю требами своїми…", "…пред дубом молебни поют…", "…приносять яко жертви, пироги і каші, і яєшні, і, поклонясь березам, почнуть пісні сатанинські співати і дланьми плескати, і всяко бесяться…". Древні волхви зробили перші підземні ходи на Лисій Горі. Згодом частина Гори перейшла під владу Печерського монастиря. Тут християнські монахи розміщували свої пасіки. Але в другій половині XIX ст. міська влада викупила ці землі у церкви, для використання їх у військових цілях. Не дивлячись на глас народу, про небажання будови фортеці, що передбачала руйнування багатьох будинків міщан, що жили поблизу Лисої Гори, та глобальну вирубку древнього лісу, військовим вдалось домогтись дозволу на будівлю форту. В 1872 році під керівництвом генерала та інженера Едуарда Івановича Тотлебена розпочалось будівництво Лисогірського форту. Після завершення робіт, форт являв собою складну систему бастіонів, равелінів, теналів, люнетів, ретраншементу та ін. Земляні вали, висотою в 10-12 метрів, наскрізь прорізали потерни - довгі, до 40 метрів, тунелі, що викладені цеглою та закриті з обох сторін решітками. В казармах могли розміститись кілька тисяч солдат. Поряд з фортецею були побудовані казарми інженерних частин, як нагадування про них, нам залишилась назва вулиці Саперно-Слобідська. План фортеці тримався в суворій таємниці: тому, хто відкриє його ворогу, загрожувало заслання у Сибір, а у військовий час - розстріл. Навіть були побудовані підземні резервуари в які закачували воду і у випадку захоплення ворогом укріплення, затоплювали фортецю разом з тими хто там знаходився. Згодом Нова Печерська фортеця, у склад якої входив Лисогірський форт, отримує статус фортеці ІІІ класу. І з 1897 року перетворена у військові склади та гарнізонну в'язницю. Починаючи з 1906 року у Північній частині Лисої Гори встановили шибениці для виконання вироків над "державними злочинцями". Підлягаючих до страти доставляли рано-вранці з Косого Капоніру, а після виконання вироку кат закопував тіла неподалік шибениць. Нині, ще можна спостерігати вириті могили. (Можливо розкопані сатаністами чи мисливцями за кістками). 

В тридцятих роках ХХ сторіччя Лису Гору перетворили у військовий підземний завод. За часів німецької окупації у підземеллях розташувалась база танків "ТИГР", залишки яких можна й нині знайти навіть на поверхні. Коли довелось німцям здавати гору, то відступаючи вони підірвали входи до підземель. 

Після війни на Лисій Горі розташувалась військова ракетна частина. Приблизно в 70-х роках Гора втратила стратегічну цінність, а тому звідти зникли військові. 

З 1982 року Лиса Гора отримала статус "Природного парку". Проте, навіть у наші часи, кияни бояться заходити у густий та темний ліс Лисої Гори. А ті, хто все ж таки заходив у цей страшний ліс скаржаться, що здається, ніби з глибини лісу, з-за дерев за тобою весь час хтось спостерігає, пильнує, вистежує. Ліс на Лисій горі мабуть найпустинніший у лісопарковій зоні Києва. Навпроти цього лісу через дорогу знаходиться парк Покол, також пустинний та непривітний.

Сучасна Лиса Гора - місце зборів язичників, толкіністів, представників молодіжних субкультур. 

Назву «Лиса Гора» мали також: Чортове Беремище (Хрещатицьке Беремище; на території парку Володимирська гірка); піщана місцевість між Микольскою слободкою і Вигуровщиною; Юрковиця. Назву "Лисогірська" мала також сучасна вул. Западинська.

 

Джерела

 • Лиса Гора (Київ). (2009, вересень 30). Вікіпедія.
 • 1000years.uazone.net/
 • "Вулиці Києва, Довідник" УЕ, Київ-1995
 • Мрак над киевские лысогорьем..... interesniy.kiev.ua
 • golosiyiv.kiev.ua
 • Лиса гора: містика і реальність (автобусна або пішохідна екскурсія в межах Києва). toursdekiev.com.ua

Останні новини

 • Місто Київ прекрасне, місто щасливе. Над розлитим Дніпром, весь у зелені каштанів, весь у сонячних плямах ...

  Михайло Булгаков

 • Київ-колиска Святої віри наших предків, разом з цим, перший свідок їх громадянської самобутності

  Микола I

 • Петербург - молоде місто, Москва - старе, але Київ - вічне місто. Це - «Північний Рим»

  Оноре де Бальзак.

 • Багато бачив у містах парків і садів, але вперше потрапив в місто-сад

  Шарль де Голль

 • Туди, туди, в Київ. У древній, прекрасний Київ. Він наш, він не їхній, чи не так?

  Микола Гоголь

НЕБЕСНА СОТНЯ

Наші іменинники

Мої контакти

Адреса:
03040 м. Київ, а/с №167

    Моб.:  0(50) 3444115
                0(50) 3114038
    Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
    Web: http://danevich.kiev.ua
    facebook: facebook.com/M.Danevich

Я у мережі

RSS Twitter Facebook Vimeo Skyp
Top of Page