Телефон: 0(50) 3444115facebook.com/M.Danevich

Церковщина

Урочище на південній околиці Голосіївського району столиці, на захід від Дніпропетровського шосе. Назва урочища походить від розташованого тут Пречистенського скита, заснованого тут ще у ХІ ст. Останнім часом більшого використання набула назва хутір Вольний. Землі урочища знаходяться у віданні Боярської ЛДС.

В урочищі зберіглися залишки прородних ландшафтів, але більше відомо воно саме через монастирський комплекс з печерами.

Печери засновано у XI сторіччі преподобним Феодосієм Печерським. Вважається, що святий час від часу усамітнювався тут для аскетичних подвигів впродовж Великого Посту. Пізніше тут з’явився Пречистенський Гнилецький монастир. Наприкінці XI сторіччя в печерах мешкало вже біля 100 монахів. В кінці XII ст. було побудовано кам’яну церкву. На початку XVI ст. монастир було занедбано внаслідок занепаду руської держави. Від тих часів у топоніміці залишилося дві назви - урочище Церковщина та село Ходосівка (Феодосіївка).

Життя в монастирі відновилося на початку XIX ст., коли під керівництвом ректора Київської Духовної Академії Інокентія Борисова був заснований монастир Різдва Богородиці, а печери стали доступними для відвідування. У 1900-1902 рр. було відкрито наземний монастир, монахи розчистили більшу частину печер та обклали стіни цеглою. Відновлена печерна церква отримала ім’я Феодосія Печерського (1905 рік).

З приходом влади рад монастир було скасовано, на його території спочатку влаштували колонію для малолітніх злочинців (1922-1941), монастир співіснував з колонією до закриття у 1928 році. Піч час війни він відновив свою діяльність до кінці 1940-х років, межуючи з табором для військовополонених. З 1940-х років і до 1969 року власники території змінювалися, а з 1969 року тут розташований санаторій МВС «Хутір Вольний». З 1991 року Музеєм історії Києва проводяться планові археологічні дослідження печерного комплексу.

1999 року між церквою і санаторієм укладено угоду, згідно якої у печерному комплексі дозволені церковні відправи, а нещодавно передано і наземний храм. Тут розташований скит Різдва Богородиці, який знаходиться у віданні Голосіївської пустині.

Загальна довжина відкритої на сьогодні частини печер складає близько 380 м. Блукаючи коридорами, можна потрапити до камер, місць поховання — крипт, а також унікальних «афонських усипальниць». Їх особливістю є витесані в ґрунті невеликі ніші для покладання в них черепів монахів, похованих за афонською традицією. Збереглась також церква з кам'яним ківорієм над Престолом. Головна особливість печерного комплексу — він зберігся майже без змін із XI сторіччя.

Використано матеріал безпосереднього керівника експедицій та головного дослідника комплексу Владислава Дятлова.

Джерела

 • Сайт «Мандрівні нотатки»
 • WWW-енциклопедія Києва 

Церковщина — историческая местность на территории Голосеевского района города Киева. Церковщина (Вольный) располагается между Пироговым, Голосеевым, Феофанией и южными границами района. Название свидетельствует о преобладании в этой местности церковных построек. Некогда Церковщина находилась на старой Обуховской дороге и служила форпостом города. Тут люди чувствовали себя вольно, свободно, раскрепощенно, а за несение сторожевой службы на пограничной полосе они были избавлены от уплаты податей и других повинностей. Отсюда и второе название местности — хутор Вольный. Во времена Киевской Руси на Церковщине был сооружен Гнилецкий монастырь, впоследствии ставший Пречистенским. Сохранились пещеры монастыря, относящиеся к XI-XII векам. Комплекс подземелий, во многих местах обвалившихся, некогда представлял собой не менее грандиозное рукотворное произведение, чем аналогичные объекты Киево-Печерской лавры.

Матеріал з Вікіпедії —  вільної енциклопедії.

Останні новини

 • Місто Київ прекрасне, місто щасливе. Над розлитим Дніпром, весь у зелені каштанів, весь у сонячних плямах ...

  Михайло Булгаков

 • Київ-колиска Святої віри наших предків, разом з цим, перший свідок їх громадянської самобутності

  Микола I

 • Петербург - молоде місто, Москва - старе, але Київ - вічне місто. Це - «Північний Рим»

  Оноре де Бальзак.

 • Багато бачив у містах парків і садів, але вперше потрапив в місто-сад

  Шарль де Голль

 • Туди, туди, в Київ. У древній, прекрасний Київ. Він наш, він не їхній, чи не так?

  Микола Гоголь

НЕБЕСНА СОТНЯ

Наші іменинники

Мої контакти

Адреса:
03040 м. Київ, а/с №167

    Моб.:  0(50) 3444115
                0(50) 3114038
    Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
    Web: http://danevich.kiev.ua
    facebook: facebook.com/M.Danevich

Я у мережі

RSS Twitter Facebook Vimeo Skyp
Top of Page